Facebook

BRODKA

W 2003 roku wzięła udział w trzeciej edycji programu Idol i w styczniu 2004 roku wygrała jego finał, zdobywając 69% głosów telewidzów. 27 września tego samego roku ukazała się pierwsza płyta piosenkarki pt. Mini Album vol. 1. Zawierający sześć piosenek minialbum był promowany singlem “Ten”. Druga część debiutu Moniki Brodki pt. Mini Album vol. 2 została wydana 25 października 2004 roku. Tego samego dnia oba minialbumy zostały wydane na jednej płycie zatytułowanej Album. Wydawnictwo zadebiutowało na 8. miejscu listy OLiS w Polsce. W grudniu 2004 roku otrzymała nominację do nagrody Paszport „Polityki” w kategorii Estrada.

W 2005 roku Monika Brodka została nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategoriach Album Roku Pop, Nowa twarz fonografii oraz Wokalistka roku. 10 czerwca dzięki piosence „Miałeś być…” wygrała konkurs premier na 42. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Została także wyróżniona statuetką plebiscytu Superjedynki w kategorii Debiut oraz nagrodą słuchaczy Radiowej „Jedynki”. Nagrodą był koncert w studio im. Witolda Lutosławskiego. 7 września tego samego roku debiut uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 35 tys. egzemplarzy. W październiku Monika Brodka nagrała piosenkę „Horoskop” razem z duetem WSZ & CNE. Utwór znalazł się na wspólnej płycie raperów pt. Jeszcze raz.

20 listopada 2006 roku został wydany drugi album Moniki Brodki zatytułowany Moje piosenki. Promowały go single „Znam Cię na pamięć”, „Miał być ślub” oraz „Za mało wiem”. W 2008 roku Monika Brodka nagrała trzy nowe piosenki, „Znowu przyszło mi płakać”, „Mam nowy plan” oraz „Piosenka z głowy”. Utwory zostały wydane na potrzeby serialu BrzydUla, emitowanego na antenie stacji TVN.

20 września 2010 roku ukazał się trzeci album studyjny Moniki Brodki pt. Granda. Muzykę na płytę skomponował Bartosz Dziedzic wraz z sama Moniką Brodką. Wyjątek stanowi utwór „Hejnał”, który przygotował Jan Brodka (ojciec piosenkarki) oraz Dziedzic, producent wszystkich kompozycji z albumu. Słowa do piosenek napisała sama piosenkarka, a także Radek Łukasiewicz z formacji Pustki oraz Jacek „Budyń” Szymkiewicz z zespołu Pogodno. Wydawnictwo było promowane w Polsce podczas trasy koncertowej Granda Tour. W listopadzie 2011 roku album uzyskał status dwukrotnej platynowej płyty, natomiast w 2012 roku promujący płytę teledysk do utworu „Krzyżówka dnia” został wyróżniony Fryderykiem.

30 maja 2012 roku ukazał się trzeci minialbum piosenkarki zatytułowany LAX, który został nagrany w Red Bull Studio w Los Angeles, a jego producentem został Bartosz Dziedzic. Wydawnictwo ukazało się w formie cyfrowej. Pierwszą promującą je piosenką był utwór „Varsovie”, do którego powstał teledysk wyreżyserowany przez Antoniego Nykowskiego. Kolejnym singlem został numer „Dancing Shoes”. 24 listopada 2012 roku w Rzeszowie Monika Brodka rozpoczęła ogólnopolską trasę koncertową promującą album. W 2013 roku piosenkarka została nominowana do Fryderyków 2013 w najważniejszych kategoriach: Artysta roku, Album roku (za LAX) oraz Utwór roku (za „Varsovie”). W tym samym roku została Kobietą Dekady „Glamour”. 9 sierpnia 2013 roku wystąpiła na głównej scenie odbywającego się w Krakowie Coke Live Music Festival. W 2014 roku album Granda uznany został najlepszą płytą nagrodzoną Fryderykiem w ostatnich 20 latach w kategorii Muzyka rozrywkowa.

Od 9 września 2016 w Programie Trzecim Polskiego Radia prowadzi cotygodniową autorską audycję muzyczną Lamenty i odmęty.

W 2004 roku Monika Brodka gościła w 86. odcinku programu talk-show Kuba Wojewódzki, emitowanym wówczas przez telewizję Polsat. Ponownie w programie gościła w 159. odcinku, wyemitowanym na Polsacie 12 listopada 2005 roku, oraz w 324. odcinku, wyemitowanym 24 kwietnia 2012 roku w TVN. W 2006 roku piosenkarka zagrała epizodyczną rolę Kingi w serialu Fala zbrodni, emitowanym na antenie telewizji Polsat. W 2007 roku wystąpiła w dubbingowej roli w filmie animowanym Wojownicze Żółwie Ninja w którym wcieliła się w postać Karai. W 2010 roku wokalistka wystąpiła gościnnie w programie Wstajesz i wiesz, emitowanym przez stację TVN24. Następnie wystąpiła gościnnie w magazynie porannym Dzień Dobry TVN. Wiosną 2011 roku artystka wzięła udział w pierwszej edycji programu X Factor, gdzie była doradczynią Czesława Mozila podczas domów jurorskich.

Log in or Sign Up