Facebook

Agnieszka Chylińska

Agnieszka urodziła się 23 maja 1976r. w gdańskim szpitalu. Przyszła na świat jako drugie dziecko (ma starszego o 3 lata brata) w domu państwa Chylińskich. Już od najmłodszych lat ujawniała zdolności aktorskie, piosenkarskie, wykazywała ogromne zainteresowanie muzyką i występami i już jako kilkuletnia dziewczynka napisała swoja pierwszą piosenkę.

W jej domu rodzinnym muzyka była obecna od zawsze. Ojciec, przez wiele lat pracujący jako dziennikarz muzyczny, miał pokaźną kolekcję płyt, twórców lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Idolem Agnieszki był jednak Michael Jackson.

W szkole średniej Agnieszka zaczęła odnosić sukcesy muzyczne. 19 marca 1994r. zdobyła III nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Udział w tym konkursie okazał się ważny, dzięki niemu poznała swój pierwszy zespół – Second Face. Mimo sprzeciwu rodziców, zaczęła regularnie jeździć na próby do Starogardu Gdańskiego. Grali bluesowe i rockowe kawałki, które można było usłyszeć na lokalnych przeglądach i konkursach. Ważnym momentem było wystąpienie zespołu na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. Zespół otrzymał wówczas wyróżnienie.

Rok 1994 zapoczątkował szereg zmian w życiu Agnieszki, których chyba nikt się nie spodziewał. Przeniosła się do Środowiskowego LO w Sopocie. Nadal trwała w formacji Second Face, która stała się popularna w Starogardzie Gdańskim. Pojawił się pierwszy manager. Na jednym z koncertów zauważono ją i ostatecznie po złożonej przez jednego ze znanych perkusistów propozycji, wylądowała na próbie Skawalkera do klubu “ŻAK” w Gdańsku. Był to 5 grudzień 1994. Zaczęła się kariera w zespole, którego nazwę przemianowano na O.N.A. Agnieszka rzuciła szkołę i nagrała pierwszą płytę “Modlishka”. Zaczęły się sesje zdjęciowe, wywiady, w końcu pierwsza trasa koncertowa. Życie artystki nabrało szybszego tempa. Ze szkolnej ławki trafiła na wielką scenę. Zespół O.N.A. wydał kolejno pięć płyt: Modlishka (1995), Bzzzzz (1996), T.R.I.P (1998), Pieprz (1999), Mrok (2001). Agnieszka na swoim koncie ma również biografię opracowaną przez Martę Szelichowską – Kiziniewicz “Chylińska o sobie samej”, która została wydana w marcu 1998r., a także książkę biograficzną zespołu “Ona, Oni, O.N.A.” Andrzeja Grabowskiego.

Podczas kolejnych lat swojej kariery była wiele razy nagradzana i nominowana do najróżniejszych nagród jako najlepsza wokalista i autorka tekstów. Były to Fryderyki, PlayBoxy, konkursy organizowane przez pisma muzyczne. W styczniu 2002 Agnieszka Chylińska została nagrodzona Paszportem Polityki za głos, energię sceniczną oraz teksty utworów.

W styczniu 2003 roku, Polskę okrążyła wieść o rozpadzie zespołu O.n.a., w marcu natomiast odbył się pożegnalny koncert. Kolejnym projektem stworzonym przez Agnieszkę był zespół „Chylińska”, którego owocem była ostra, rockowa płyta „Winna”, która miała swoją premierę 19 marca 2004r.

16 maja 2006 roku, tydzień przed swoimi 30 urodzinami, Agnieszka stała się szczęśliwą mamą małego Ryszarda. Mówi się, że macierzyństwo odwraca świat każdej kobiety do góry nogami. Fani przekonali się, że w życiu Agnieszki nastąpiła duża zmiana. Zaskoczyła wszystkich nie tylko ciepłym i serdecznym wizerunkiem w roli jurora programu „Mam talent”, ale i też solową płytą w zupełnie innym stylu. Krążek „Modern Rocking” miał swoją premierę 23 października 2009 roku a już miesiąc później otrzymał status platynowej płyty!

Log in or Sign Up