Facebook

KSU

KSU to polski zespół punkrockowy, który powstał w 1978 roku w Ustrzykach Dolnych

Zespół podczas swojej ponad 30-letniej działalności oficjalnie wydał 11 płyt.  Jedynym członkiem zespołu który znajduje się w nim od jego założenia jest Eugeniusz ,,Siczka” Olejarczyk. Zespół początkowo wykonywał typową muzykę punkrockową i z tym nurtem jest powszechnie utożsamiany, z czasem jednak wykształcił własny styl bliższy szeroko pojętemu rockowi.

O samych początkach kapeli tak mówi Siczka: ,,Było to tak dawno, że nie pamiętam wszystkiego… Pierwszy skład zespołu to sami sąsiedzi… Naprzeciw mnie mieszkał “Plaster”, który grał na basie. Obok w budynku – “Burek”, który przez bardzo krótki okres czasu zasiadał za perkusją. Spotykaliśmy się u “Bohuna”, gdzie spędzaliśmy długie wieczory. To był rok 1977, czyli początki muzyki punkowej na świecie. “Bohun” wyłapywał na domowym sprzęcie radiowym zespoły, które były grane w zachodnich stacjach. W tamtym okresie usłyszeliśmy pierwsze alternatywne składy.

Oczywiście. Próby odbywały się w świetlicy Zakładu Przemysłu Drzewnego w Ustrzykach Dolnych. Graliśmy na najtańszych, zniszczonych, starych polskich gitarach, które zresztą i tak były pożyczane. To były prawdziwe początki…”

Zapytany o najtrudniejszy okres w historii zespołu, Siczka wskazuje połowę lat 90.

Podpisałem wtedy kilka umów, które nie były rozsądne dla mnie Zostałem naciągnięty na nagranie płyt przez wrocławską firmę Melissa. Zrzekłem się również praw do niektórych utworów. Do dnia dzisiejszego część płyt jest wydawane z 100% zyskiem dla wydawców. Kolejna kwestia to ciągła zmiana muzyków. Przez KSU przewinęło się do tej pory wraz z obecnym składem 31 osób. Jedni odchodzili sami, zazwyczaj z powodów rodzinnych, studiów lub stałej pracy… Jeszcze inni nie umieli się odnaleźć w tym zespole…

W 2001 Siczka rejestruje brakujące wokale na płytę Ludzie bez twarzy. Ukazuje się ona w 2002. Następne w 2004 wydany zostaje minialbum: Kto Cię obroni Polsko…będący zapowiedzią wydanego w 2005 albumu Nasze Słowa. W roku 2008 zespół obchodził 30-lecie swojego istnienia, z tego powodu wydany został album XXX-lecie Akustycznie. Zawiera on starsze nagrania grupy wykonane w konwencji folkowo-akustycznej, poza tym znajduje się na nim także pięć nowych utworów będących zapowiedzią nowego albumu nad którym pracuje KSU.

Log in or Sign Up