Facebook

Łydka Grubasa na RMF!

Łydka Grubasa to zespół, który ciężko jednoznacznie zakwalifikować. Muzycznie stanowi wypadkową wszelkich gatunków rockowych, wymieszanych często w karkołomnych konfiguracjach. Tekstowo to bieżąca publicystyka ubrana w humorystyczny, sarkastyczny, czasem dosadny tekst. Mieszanka ta gwarantuje mnóstwo gitarowej energii, bardzo pozytywną aurę płynącą ze sceny oraz dawkę śmiechu połączoną z refleksją.

Grupa powstała w 2002 roku i ma na koncie cztery studyjne wydawnictwa – “Bąż Woa”, “Perpetuum Debile”, “O-dur C-ból” oraz „Socjalibacja”. Płyta „O-dur C-ból”, nagrana w białostockim Hertz Studio, stanowiła przełomowy moment w historii Łydki, gwarantując grupie liczną rzeszę fanów, dziesiątki koncertów rocznie oraz setki tysięcy odtworzeń w serwisach streamingowych. Utwór „Rapapara” został odtworzony w serwisie YouTube ponad sto milionów razy!

W 2011 i 2018 roku Łydka Grubasa wystąpiła na festiwalu Pol’and’Rock. W roku 2019 po bardzo zaciętej walce otrzymała nagrodę Złotego Bączka, gwarantującą występ na Dużej Scenie P’n’R 2019. Energetyczny występ na festiwalu przyciągnął kilkusettysięczną publiczność. Koncert został w całości zarejestrowany i w formie CD/DVD/Winyl. Materiał zrobił ogromne wrażenie na odbiorcach, docierając do wysokiego, 8-go miejsca na oficjalnej liście OLiS, czyli najlepiej sprzedających się płyt w Polsce! Publiczność bawiła się z Łydką na Pol’and’Rocku przed trzy kolejne lata z rzędu.

2020 miał być rokiem promocji „Socjalibacji”, ale nie tylko Łydka Grubasa musiała zmienić swoje plany, ze względu na nową rzeczywistość. Zespół nie odwiesił gitar, zajął się za to tworzeniem nowych aranżacji, tym razem akustycznych. Powstał nowy materiał, z udziałem gości. Zatytułowany jest „Grube Upudlenie” i w całości znajduje się na youtube. W kolejny rok 2021 kapela weszła z przytupem publikując nowe, studyjne utwory singlowe okraszone klipami, m.in. „Pinokio”, „30 milionów Ekspertów”.

W tym roku Łydka Grubasa świętuje dwudziestolecie działalności. Z tej okazji grupa zaprasza na jubileuszową trasę koncertową, która potrwa cały rok 2022. By podkreślić wejście w dojrzałość, członkowie kapeli nazwali trasę „Żarty na bok, czyli XXL-ecie Łydki Grubasa”. Koncertowe tournée rozpoczęło się na początku marca i obejmie kilkadziesiąt miejscowości w całej Polsce. Pierwszy etap trasy to 20 wiosennych koncertów klubowych. Łydkę będzie można też zobaczyć w miesiącach letnich, na wielu scenach festiwalowych i plenerowych,
z gościnnym udziałem sekcji dętej. Kulminacja trasy nastąpi jesienią i wtedy też zespół planuje płytę podsumowująca 20 lat na scenie. Łydka kończy właśnie studyjną płytę, na której pojawią się znakomici goście, a dodatkiem będzie koncertowe DVD, rejestrowane podczas jesiennej odsłony trasy.

Jak podkreślają sami członkowie zespołu, priorytetem jest wzajemny szacunek oraz więź z Publicznością przekazane tak, aby na Łydkowym koncercie każdy mógł poczuć się jego częścią i pełnym uczestnikiem. Bez barier, murów – po prostu rock’and’rollowo.

Log in or Sign Up