Facebook

Myslovitz

2013

W 2013 roku zespół rozpoczął pracę nad nową płytą. Materiał powstawał m.in. w trójmiejskim studio Custom34, barokowym Pałacu w Staniszowie, oraz wrocławskim studio Fonoplastykon. Premiera płyty 1.577 miała miejsce 28 maja. Album natychmiast trafił do pierwszej dziesiątki listy OLIS a singiel “Prędzej Później Dalej” – promujący wydawnictwo – na listę przebojów Radiowej Trójki.

2012

Rok 2012 otworzył zupełnie nowy rozdział w historii zespołu. Myslovitz rozstał się z Arturem Rojkiem. Pozostali członkowie zespołu podjęli decyzję o kontynuowaniu kariery pod szyldem Myslovitz. Rozpoczęły się również poszukiwania nowego wokalisty. Spośród kilkunastu kandydatów został wybrany Michał Kowalonek, znany dotychczas przede wszystkim z zespołu Snowman. Pierwszy koncert w nowym składzie Myslovitz zagrał w maju we Wrocławiu. 3 grudnia w stacjach radiowych pojawił się pierwszy singiel nagrany wspólnie z Michałem Kowalonkiem “3 sny o tym samym”. Piosenka od razu zaistniała na playlistach takich stacji radiowych jak Polskie Radio Trójka.

W tym samym roku ukazał się również solowy album Jacka Kuderskiego “Kolonia Fabryczna”.

2011

Początek roku upłynął pod znakiem reklamy. Piosenka “Beastie Fish” z albumu “Skalary, mieczyki, neonki”, została wykorzystana w filmie reklamowym Marie Claire US Fashion, który wyreżyserowała Kalle Gustafsson.

28 marca do rozgłośni radiowych trafił singiel “Ukryte”, który zapowiadał nową płytę zespołu. Teledysk wyreżyserowali Krzysztof Skonieczny i Marcin Starzecki.
31 maja ukazał się długo wyczekiwany album, zatytułowany “Nieważne jak wysoko jesteśmy…”. Został wydany w formatach CD oraz LP.
W czerwcu, album ten osiągnął status Złotej Płyty. Jej uroczyste wręczenie odbyło się 16 czerwca w Studio Radia Katowice, które połączono ze spotkaniem z Fan Clubem “Sound of Solitude” oraz minikoncertem zespołu.

Zespół otrzymał 2 nominacje do nagród Fryderyki 2012, w kategoriach “Album Roku Rock” i “Grupa Roku”. Dokonania Myslovitz doceniono, nominując go do nagrody MTV Europe Music Awards 2011, w kategorii “Najlepszy Polski Wykonawca”.

Późną jesienią zespół wyruszył w trasę koncertową, promującą album “Nieważne jak wysoko jesteśmy…”. Odwiedził takie miasta, jak: Rzeszów, Kraków, Katowice, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Łódź i Warszawa.

Koniec roku, to także trasa koncertowa, reaktywowanego specjalnie na tę okazję zespołu Lenny Valentino. Zespół dał tylko 5 koncertów, występując w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu.

31 grudnia Myslovitz zagrało Koncert Sylwesterowy na Jasnych Błoniach w Szczecinie.

2010

W tym roku zespół – po długiej przerwie – ponownie wszedł do studia. Prace trwały na przełomie stycznia i lutego w Ustroniu. W tym celu została wynajęta modernistyczna willa (obecnie Dom Architekta). Później prace przeniosły się do nowoczesnego studia w Lubrzy a następnie do Wrocławia do studia Fonoplastykon. W kwietniu i maju zespół rozpoczął prace nad rejestracją przygotowanego materiału, pod czujnym okiem i uchem Marcina Borsa (producenta m.in. Pogodno, Katarzyny Nosowskiej, Hey, Biff, No!No!No!).

13 lutego Myslovitz wystąpili na otwarciu igrzysk olimpijskich w tyskim Parku Miejskim. Zaś 18 września zagrali – obok Simply Red – podczas inauguracji V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych na warszawskim Stadionie Legii.

W kwietniu Myslovitz uruchomili swój oficjalny blog, na którym na bieżąco informują swoich fanów o postępach w pracach nad nowym materiałem, dodając filmiki ze studia, zdjęcia oraz wpisy członków zespołu.

W sierpniu ukazała się reedycja debiutanckiego albumu pt. „Myslovitz”. Tym razem , oprócz bogatej szaty graficznej, do wydawnictwa dołożono drugą płytę z zapisem koncertu w krakowskim studiu telewizyjnym „Łęg” z 1996 roku oraz kolejne fragmenty biografii Myslovitz.

Z końcem października zespół ponownie odwiedził Londyn – tym razem zagrał koncert w Shepherds Bush Empire. Pod koniec listopada zespół zagrał koncert w Sztokholmie w klubie „Debaser Medis” a na początku grudnia w Mińsku (Białoruś) w klubie “Reaktor”.

W tym samym okresie do księgarni i sklepów internetowych trafiła książka “Wywiady Bez Kitu”, w której znalazła się rozmowa z Myslovitz (wyd. Radio Bez Kitu, Kraków).

Z końcem roku ukazała się reedycja DVD z zapisem „Najmniejszego koncertu świata” oraz dodatkowo z dwoma teledyskami: „Mieć czy być” i „Nocnym pociągiem aż do końca świata”, plus z książeczką ze zdjęciami z występów, informacjami o muzykach i opisem ich drogi artystycznej (wyd. Agora).

26 marca odbyła się premiera debiutanckiej płyty No!No!No! – zespołu Wojtka Powagi, Przemka Myszora oraz Tomka Makowieckiego, Michała Mioduszewskiego i Damiana Pielki – dwóch ostatnich to na co dzień muzycy grający w zespole Lecha Janerki. Singiel promujący album, „Doskonały pomysł”, jednocześnie promował film pt. „Trick” w reż. Jana Hryniaka. W clipie wykorzystano jego fragmenty z udziałem m.in.: Andrzeja Chyry, Piotra Adamczyka, Grażyny Szapołowskiej i Jerzego Treli. Wydaniu płyty towarzyszyła trasa koncertowa w wielu miastach Polski. Płyta spotkała się z dobrymi recenzjami dziennikarzy i fanów.

Zespół NO!NO!NO! został nominowany do Nagrody FRYDERYK ’2011 w dwóch kategoriach:
Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA —-> NO!NO!NO! / NO!NO!NO!
Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu —-> NO!NO!NO! / NO!NO!NO!
W ankiecie Teraz Najlepsi miesięcznika „Teraz Rock” w dziesiątce znalazly sie:
zespół NO!NO!NO! jako nadzieja roku i teledysk „Inaczej niz w raju”.

19 listopada, do sklepów trafiła druga płyta Penny Lane, „Spacer po linie”.
Wydawnictwo promował singiel „Magiczne słowa”.

2009

To wyczekiwany przez fanów powrót zespołu na scenę. Zagrali m.in.: w Studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce (luty), na Juwenaliach w wielu miastach, na katowickim Maj Music Festiwal (maj), podczas Festiwalu wRock For Reedom na wrocławskiej Wyspie Słodowej (czerwiec), na Eska Rock Festival w Szczecinie (czerwiec) na jednej scenie z Manic Street Preachers i Chrisem Cornellem, w lipcu w Węgorzewie na festiwalu Union Of Rock oraz podczas Jarocin Festiwal, a w sierpniu z okazji Solidarity Of Arts w Gdańsku. Podczas tego festiwalu w Alei Gwiazd odbyło się odciśnięcie dłoni Artura Rojka, Lecha Janerki, Iana Gillana i Niny Hagen.

Podczas wiosennej trasy koncertowej zespół odwiedził także Londyn (koncert w O2 Arena w marcu).

30 października ukazała się na rynku długo wyczekiwana, pierwsza autoryzowana biografia zespołu autorstwa Leszka Gnoińskiego pt. „Myslovitz. Życie to surfing” (wyd. 3kafki).

W tym roku do sprzedaży trafiły także reedycje 2 albumów. W połowie lutego jako digipack „Miłość w czasach popkultury”, dodatkowo poszerzony o drugi krążek z piosenkami demo z tej płyty i fragmentami zapowiadanej biografii zespołu, oraz z końcem sierpnia digipack „Korova Milky Bar” i jako bonus, drugi krążek z wersjami koncertowymi przebojów Myslovitz (m.in. z udziałem Leszka Możdżera) oraz kolejne fragmenty biografii zespołu.

2008

To rok upływający głównie pod znakiem przerwy w koncertowej działalności zespołu. Wyjątek stanowią 3 występy: 4 stycznia podczas Gali Telekamer „Tele Tygodnia” w warszawskim Teatrze Polskim (zespół wykonał utwór „Mieć czy być”) i 5 grudnia w Tel Awiwie w Izraelu oraz z końcem grudnia na toruńskim Rynku.

To również rok, w którym poszczególni członkowie zespołu zaangażowali się w swoje solowe projekty muzyczne. Wojtek Kuderski dał kilka koncertów w Penny Lane. Wojtek Powaga i Przemek Myszor z pomocą Tomka Makowieckiego dali początek formacji No!No!No!, wykonując podczas gali Fryderyki 2007 w warszawskiej Fabryce Trzciny utwór Edwyna Collinsa „A Girl Like You”. Jacek Kuderski z młodą grupą Kid A zagrał kilka koncertów, m.in. w Studio Polskiego Radia w Katowicach oraz w radiowej Trójce. Artur Rojek wystąpił z formacją The Complainer & The Complainers na jedynym wspólnym koncercie w listopadzie w Katowicach.

Pod koniec listopada została otwarta wystawa figur woskowych muzyków w Muzeum Miasta Mysłowice.

2007

Rok 2007 to kolejny rok licznych koncertów promujących album „Happiness is Easy”. W lutym zespół zagrał na reaktywowanym, legendarnym „Rock Arena Festival” w Poznaniu, w lipcu na 15. urodzinach zespołu Hey na Festiwalu w Jarocinie. Czerwcowy koncert „Happiness is Easy live – Najmniejszy koncert świata”, w ramach cyklu projekcji muzycznych „Kinoteka pod gwiazdami”, odbył się pod gołym niebem na dziedzińcu Pałacu Kultury i Nauki. W sierpniu zagrali podczas międzynarodowego festiwalu muzycznego „Be2Gether”, największej tego typu imprezie w Krajach Bałtyckich. Festiwal, pod hasłem „Muzyka otwiera granice”, przyciągnął również europejskie grupy: Morcheeba, Leaves, Poets Of The Fall, IQ48 oraz Bloodhound Gang. Wrzesień przyniósł niecodzienne wydarzenie. We Wrocławiu odbyła się projekcja jednego z najsłynniejszych filmów kina niemego „Nosferatu – Symfonia grozy” (reż. Friedrich Wilhelm Murnau). Seansowi towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Myslovitz.

To także rok nagród. 12 marca w warszawskim klubie „Dekada”, Myslovitz odebrał platynową płytę za album „Happiness is Easy”. Tego dnia zespół dwukrotnie zagrał specjalny koncert akustyczny.
Za piosenkę „W deszczu maleńkich żółtych kwiatów” zostali uhonorowani nagrodą Eska Music Awards w kategorii „Rockowy Hit Roku”. Utwór stanowi trzeci singiel z albumu „Happiness is Easy”, który ukazał się 29 stycznia w limitowanej wersji do sprzedaży. Wydawnictwo dodatkowo wzbogacono o 2 nagrania z występu w dublińskim Radio Today FM oraz tytułowy teledysk.
Czerwiec to sopocki Festiwal Top Trendy. Koncert TOP to występy najpopularniejszych polskich wykonawców, których wydawnictwa w roku ubiegłym sprzedawały się najlepiej. Na 6. miejscu uplasowało się Myslovitz. Tego samego dnia zespół otrzymał kolejną platynową płytę za koncert dvd „Happiness is Easy Live. Najmniejszy koncert świata”.
14 czerwca odsłonięto gwiazdę Myslovitz w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim rynku. Fundacja Stolicy Polskiej Piosenki zadecydowała, że w alei swoje gwiazdy będą mieć nie – tak jak do tej pory – indywidualni artyści, lecz także zespoły.

Myslovitz zostali nominowani w 3 kategoriach do nagród: Fryderyk (Grupa Roku, Wokalista Roku i Album Roku – Pop) oraz „Superjedynki” (Zespół Roku, Płyta Rock, Wokalista Roku).
W rankingu czytelników „Teraz Rocka” za rok 2006, Myslovitz pojawił się aż 9 razy! Zwyciężył w kategoriach: Zespół, Teledysk – „Mieć czy być” (oraz na miejscu 6. – „Nocnym pociągiem aż do końca świata”), Płyta, Przebój – „Mieć czy być” (oraz na 7. miejscu – „Nocnym pociągiem aż do końca świata”). DVD „Happiness is Easy Live. Najmniejszy koncert świata” zajęło 4. miejsce. Indywidualnie doceniono pierwszymi miejscami Artura Rojka (Wokalista) i Przemka Myszora (Instrumentalista).
W kwietniowym (pięćdziesiątym) numerze „Teraz Rocka” opublikowano ranking „50 na 50”, czyli lista pięćdziesięciu najważniejszych płyt polskiego rocka. Wśród wyróżnionych albumów znalazły się: „Miłość w czasach popkultury” Myslovitz (1999) oraz „Uwaga! Jedzie tramwaj” grupy Lenny Valentino (2001).

W tym roku Artur Rojek napisał 2 teksty oraz zaśpiewał obie piosenki do polskiej wersji animowanego filmu Disney’a – „Meet The Robinsons” (polski tytuł: „Rodzinka Robinsonów”).

2006

Od późnej jesieni 2005r. Myslovitz pracowali nad nowym albumem. Nad produkcją albumu oprócz muzyków Myslovitz czuwali: znany alternatywny muzyk i producent Maciek Cieślak (Ścianka) oraz Rafał Paczkowski, jeden z czołowych realizatorów dźwięku w Polsce.

„Happiness is easy” to tytuł siódmego regularnego albumu „Myslovitz”. Płyta ukazała się na rynku 19 maja. Zawiera 13 utworów, a pierwszym promującym ją singlem jest piosenka „Mieć czy być”. Co ciekawe, przy wyborze pierwszego singla zespół posłużył się pomocą swoich fanów. Mogli oni głosować na jeden z sześciu nowych utworów, który ich zdaniem najlepiej promowałby album jako pierwszy. Znaczącą przewagą głosów wygrała piosenka „Mieć czy być”. I sadząc po jej dużej popularności w mediach i wysokich lokatach na wszelakich listach przebojów– słusznie.

Czas premiery „Happiness is easy” to dla Myslovitz okres wytężonej pracy. Spotkania z dziennikarzami, fanami, liczne koncerty – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (12-15.06: Dublin, Jersey, London).

Jeszcze przed premierą albumu – 15 maja – odbył się specjalny koncert w studiu Radia Katowice, gdzie zespół zagrał osiem nowych kompozycji. Przed występem fani oraz dziennikarze mogli uczestniczyć w konferencji z udziałem całej piątki. W tym ekskluzywnym wydarzeniu wzięło udział 150 osób (dziennikarze, słuchacze radia, fani oraz przyjaciele zespołu).

Również w maju (29.) miał miejsce jeszcze jeden nietypowy występ – „Najmniejszy koncert świata”. Bohaterem pierwszego z koncertów tej cyklicznej imprezy, której organizatorem jest radio Roxy Fm, został zespół Myslovitz. Muzycy zagrali dla dziesięciu osób, które w ciężkich bojach, po wykazaniu się ogromną wiedzą na temat zespołu, wygrały wejściówki. Koncert odbył się w tej samej kamienicy, w której Myslovitz kręcili zdjęcia do teledysku „Mieć czy być”. Niesamowity klimat całego wydarzenia tworzył osobliwy półmrok przeplatany delikatnym światłem nastrojowych reflektorów i świec oraz muzyką zespołu. Szczęśliwcy, którzy znaleźli się w tej wyróżnionej dziesiątce, mogli się poczuć naprawdę wyjątkowo – ich ulubiony zespół zagrał specjalnie dla nich. Koncert został zarejestrowany i będzie wydany w formie dvd pod koniec roku 2006.
W sierpniu pojawia się drugi singiel promujący najnowszy album, utwór „Nocnym pociągiem aż do końca świata”.

Druga połowa roku to również nagrody. Myslovitz został uhonorowany nagrodą „Panteon Teraz Rock”. Zespół otrzymał to wyróżnienie za zasługi dla polskiej muzyki. Wręczenie nagrody miało miejsce podczas obchodów 15-lecia czasopisma 27 września. Myslovitz wykonali również kilka utworów z płyty „Happiness is Easy”.

6 listopada zespół otrzymał Nagrodę Specjalną Tygodnika „Wprost” i magazynu „Wiedza i Kultura” za „Najlepszy tekst piosenki”. Czasopisma te doceniły tekst do piosenki „W deszczu maleńkich żółtych kwiatów” (jeszcze przed jego oficjalną premierą).

12 grudnia ukazało się DVD z zapisem „Najmniejszego koncertu świata”, jaki miał miejsce 29 maja. Oprócz koncertu na płycie znalazły się również teledyski „Mieć czy być” oraz „Nocnym pociągiem aż do końca świata”.

2005

To kolejny rok pełen nagród. Myslovitz zostali laureatami nagrody „European Breakthrough Award”. Nagroda została przyznana zespołowi jako przedstawicielowi jednego z 10 nowych państw, które dołączyły do Unii Europejskiej, na podstawie ilości sprzedanych anglojęzycznych albumów „Korova Milky Bar” poza granicami kraju. Od telewizji Polonia Myslovitz otrzymali nagrodę „Artysta Bez Granic” dla najpopularniejszego artysty poza granicami kraju. Natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych naszego kraju wyróżnił zespół nagrodą za wybitne zasługi w promocji Polski w świecie. Muzykę Myslovitz uznano za kontrastującą “z produktami show biznesu kultury masowej”, co wyróżnia zespół “na tle europejskich grup gitarowych”.

W kwietniu ukazała się BOX 21 singli zespołu, wzbogacony o dodatkowy krążek DVD zawierający nieznane dotąd teledyski.

Podczas 42. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej „Opole 2005” zespół Myslovitz wystąpił podczas Gali 80-lecia Polskiego Radia „Wielkie, większe i największe”. W czasie koncertu wykonał dwie piosenki: „Białą Flagę” z repertuaru zespołu Republika i „Scenariusz dla moich sąsiadów” – piosenka wybrana przez słuchaczy Polskiego Radia.

1 września na kąpielisku Słupna w Mysłowicach zespół świętował swoje 10. urodziny. W wielkim koncercie wzięli udział czołowi polscy artyści, którzy wykonali z zespołem ich największe przeboje. Byli to: Ania Dąbrowska, Andrzej Smoilk, Leszek Możdżer, John Porter, Kasia Nosowska, Sidney Polak, zespól Raz Dwa Trzy, Tomek Makowiecki, Marek Jałowiecki oraz Edyta Bartosiewicz. Koncert zgromadził ponad 20 tysięcy słuchaczy i był niezwykłym wydarzeniem dla wszystkich zgromadzonych fanów.

We wrześniu swoją działalność zakończył autoryzowany fan club Myslovitz – „Moving Revolution”, swoje ośmioletnie istnienie podsumowując specjalnym jubileuszowym wydaniem fan zine’a „Przemyślenia”. W tym samym czasie powstał nowy fan club – „Sound Of Solitude”, który od tej pory dzielnie kontynuuje tradycje zapoczątkowane przez MR.

Tuż przed przystąpieniem do nagrywania nowego albumu Myslovitz wystąpili w Brukseli, na Rondzie Schumana. Był to koncert z okazji 25 – lecia Solidarności.

2004

Rok 2004 to przede wszystkim (obok niezmiennie popularnych krajowych) koncerty zagraniczne Myslovitz. Zespół zagrał blisko 50 koncertów poza granicami kraju (m.in. Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Słowacja, Turcja). W tym też roku zespół The Corrs zaprosił Myslovitz na swoją europejską trasę jako gościa specjalnego, co było świetną promocją anglojęzycznego albumu oraz podsumowaniem 3-letniej działalności zagranicą.

W roku 2004 dyskografia zespołu wzbogaciła się o kolejną – wyjątkową, długo oczekiwaną przez wielbicieli zespołu pozycję, album „Skalary, mieczyki, neonki”. Płytę tę można nazwać wyjątkową ponieważ jest ona wynikiem sesji nagraniowej do albumu „Korova Milky Bar” i wypełniają ją niezwykle bogate instrumentalnie muzyczne improwizacje, nie pozbawione jednocześnie charakterystycznych dla zespołu, pięknych melodii.

Przy okazji tego wydawnictwa na rynek trafia drugie DVD Myslovitz – „Życie to surfing”, na którym znalazły się anglojęzyczne teledyski, archiwum zdjęć, filmy dokumentalne oraz szwajcarski koncert zespołu.

2003

Następnym singlem promującym album “Korova Milky Bar” był utwór “Chciałbym umrzeć z miłości”. Podobnie jak dwa poprzednie single również i ten nie trafił do sprzedaży, a jedynie do stacji radiowych, w których pojawił się 27 stycznia 2003. Na program singla poza wersją radiową “Chciałbym umrzeć z miłości” i wersją angielską piosenki złożyły się remixy Blimpa vs. Silver Rocket, Adamusa i Matta Kovalsky’ego. Do piosenki nakręcono również teledysk, którego reżyserem jest, podobnie jak przy “Acidland”, Anna Maliszewska. Pomysł na scenariusz podsunęli Artur i Przemek.

W dniach 12-13 marca 2003 Myslovitz pracowali nad nowym teledyskiem – ilustracją do anglojęzycznej wersji utworu “Długość dźwięku samotności” (zmieniony angielski tytuł “Sound Of Solitude”). Reżyserem i współ-operatorem tego obrazu jest Janusz Kamiński, jeden z najlepszych operatorów na świecie, zdobywca dwóch Oskarów. Znany operator zaprosił do pomocy młodego polskiego twórcę, Bogumiła Godfrejowa, autora zdjęć do nominowanego do Oscara filmu “Męska sprawa” Sławomira Fabickiego. Zdjęcia odbyły się w starej hali fabrycznej przy Hali Polskiej. Przy okazji tego wydarzenia odbyła się również 14 marca w hotelu Mariott konferencja prasowa z udziałem muzyków, reżysera i operatora.

28 kwietnia do stacji muzycznych trafił teledysk “Sound Of Solitude”, podobnie jak do stacji radiowych, które otrzymały singiel.

Po bogatym w wydarzenia i wyróżnienia roku Myslovitz otrzymali również kilka nominacji do nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyków. Chłopcy mieli dwie nominacje: w kategoriach “Grupa Roku” i “Album Roku”. Oprócz tego Przemek otrzymał nominację w kategorii “Kompozytor Roku”, a Artur – “Wokalista Roku”. Wręczenie nagród odbyło się 1 kwietnia w warszawskim klubie Traffic, i po raz pierwszy w swej historii nie było transmitowane przez telewizję. Ostatecznie chłopcom przypadła w udziale jedna statuetka – album “Korova Milky Bar” został uznany za “Album Roku 2002”.

17 kwietnia Myslovitz wzięli udział w nagraniu “koncertu europejskiego” dla TVP1. Program został przygotowany w ramach kampanii proeuropejskiej przed referendum i został wyemitowany przez polską telewizję 17 maja. W czasie koncertu Myslovitz wykonali francuską piosenka “Si Tu A N’existe Pas” z repertuaru Joe Dassin, która znajdzie się na drugiej stronie kolejnego europejskiego singla grupy – “Acidland”, obok piosenki “Wonderful Life” Blacka. Będzie to kolejna edycja tego wydawnictwa, które w swej pierwotnej wersji ukazało się w kwietniu 2001.

Niewątpliwy sukces piątej płyty w dorobku chłopaków -“Korova Milky Bar” został jeszcze raz potwierdzony. 14 maja sprzedaż “Korovy” osiągnęła pułap kwalifikujący ją jako płytę platynową czyli 70 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

26 maja do sklepów trafiła trzecia składanka przygotowana przez Pawła Kostrzewę, dziennikarza radiowej Trójki i gospodarza programu “Trójkowy Ekspres”. Płyta “Trójkowy Ekspres: Polska-Europa” zawiera 16 utworów, wśród których pod numerem 15. znajduje się “Szklany człowiek” Myslovitz.

Od maja zespół intensywnie koncertuje na terenie całego kraju, w połowie czerwca zagra zaś dwa koncerty jako support przed , Iggym Popem w Niemczech i Danii.

Oprócz tego w tym roku muzycy pojawili się w obrazie Sylwestra Latkowskiego pt. “Nakręceni”. Jest to film dokumentalny, obnażający kulisy polskiego show-biznesu.

Ponadto Myslovitz wystąpią w najnowszym filmie Jerzego Stuhra pt “Pogoda na jutro”, którego premiera zapowiadana jest na jesień 2003. Reżyser zaprosił członków Myslovitz do zaśpiewania filmowej piosenki oraz zagrania epizodycznych postaci. Nie będzie to typowa piosenka promująca film, jak było to na przykład przy filmie “Duże Zwierzę”. Chłopcy grają mnichów – nowicjuszy, a Jerzy Stuhr jest ich Ojcem Przeorem. Zespół razem ze Stuhrem wykona piosenkę w trakcie filmu. Nagrań dokonano w Studio Nagraniowym Radia Katowice. Natomiast zdjęcia do filmu odbyły się 30 kwietnia w Warszawie i 6 maja w Krakowie.

W niedawno powstałym Rock Radiu, Artur prowadzi autorską audycję “Magazyn 60 minut”. Co środę, o 22.00 Artur przedstawia na antenie nowe, alternatywne zespoły.

9 czerwca ukazała się zapowiadana kompilacja “The Best Of…” i taki właśnie nosząca tytuł. Płyta jest ostatnim wydawnictwem Myslovitz zrealizowanym dla Sony Music Polska. Krążek promował singiel “Kraków”, który to utwór pojawił się w nowej wersji nagranej z Markiem Grechutą i jego zespołem Anawa. 18 marca w studiu S-5 Radia Kraków Myslovitz spotkał się z “żywa legendą” polskiej sceny, Markiem Grechutą i nagrał zaaranżowaną na nowo piosenkę”. B-stronę singla wypełnił “Kraków” znany z płyty “Miłość w czasach popkultury” oraz wywiady z członkami grupy Myslovitz i Markiem Grachutą. Rozmowy przeprowadził w dniach 18 marca i 6 maja znany dziennikarz Piotr Metz.

Layout zarówno singla jak i płyty długogrającej jest kolażem zdjęć fanów grupy. Okładki przygotował znany z poprzednich wydawnictw zespołu (m.in. “Myslovitz”, “Korova Milky Bar” ), zaprzyjaźniony z grupą grafik Sławek Jurek.

Na program płyty składają się największe przeboje zespołu oraz kilka niepublikowanych wcześniej na płytach długogrających utworów jak np. “Książka z drogą w tytule” czy “The iris sleeps under the snow” oraz nowa piosenka “Sei Taing Kya”.

2002

Od 25 lutego do 30 marca Myslovitz przebywali w studio Radia Katowice, gdzie rejestrowali materiał na swą nową płytę. Dwa pierwsze tygodnie spędzili wspólnie z producentem, Tomaszem Bonarowskim, zaś resztę czasu przeznaczyli na nagranie psychodelicznych improwizacji, które mają się znaleźć na płycie “Skalary, mieczyki, neonki”.

Nowy, piąty już krążek “Korova Milky Bar” (tytuł zaczerpnięty z filmu Stanleya Kubricka “Clockwork Orange” – “Mechaniczna pomarańcza”) ukazał się w maju i przyniósł sporo zaskakujących nowych brzmień, wykreowanych głównie przez instrumenty klawiszowe o które rozszerzył swe instrumentarium Przemek Myszor, oraz skomplikowane efekty gitarowe Wojtka Powagi. Nowością były również teksty zdominowane przez tematy społeczne. Płyta promowana była singlem “Acidland” i trasą “Korova Milky Bar Club Tour ’April 2002” w czasie której zespół wystąpił również w londyńskim klubie “Borderline”. Z okazji tego koncertu singiel “Acidland” został również przygotowany w wersji anglojęzycznej.

Trochę wcześniej, bo w marcu ukazało się wydawnictwo DVD/VHS “O sobie 1995-2001” zawierające teledyski, fragment koncertu i wywiad z zespołem.

W trakcie kolejnych miesięcy zespół koncertuje w Europie u boku Simple Minds i Iggy’ego Popa. Latem występują na festiwalach w Szkocji, Belgii i Niemczech. W tym czasie w rozgłośniach pojawia się kolejny singiel zatytułowany “Sprzedawcy marzeń”.

Po powrocie długo nie odpoczywają bo już w październiku wyruszają na trasę po kraju, wypełniając po brzegi kluby w największych miastach Polski.

8 września 2002 w budynku Polskiego Radia podczas organizowanego po raz trzeci Dnia Otwartego Polskiego Radia odbyła się uroczystość wręczenia Złotej Płyty zespołowi MYSLOVITZ. 13 września w trakcie trwania Listy Przebojów Trójki miała miejsce licytacja “Złotej Płyty”. 22 tysiące złotych zaproponowały Zakłady Mięsne z Mysłowic i to właśnie tam trafiła “Złota Płyta”. Pieniądze uzyskane z licytacji w całości miały zostać przekazane na rzecz dzieci górników, którzy zginęli w kopalni “Wesoła” w Mysłowicach.

Podczas XI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film zespół Myslovitz został nagrodzony jedną statuetką. Teledysk “Acidland” autorstwa Anny Maliszewskiej i Łukasza Jankowskiego zwyciężył w kategorii “Scenariusz.

Natomiast 7 października 2002 chłopcy odebrali nagrodę V edycji konkursu Trofea Elle 2002 w kategorii “Najbardziej stylowa gwiazda muzyki”.

W listopadzie 2002 Myslovitz rozpoczęli współpracę z nową firmą fonograficzną – Pomaton EMI.

Już po raz trzeci Myslovitz zostali nominowani do nagrody MTV European Music Awards w kategorii Best Polish Act 2002. W tym roku w końcu nagroda przypadła w udziale muzykom z Myslovitz. 14 listopada 2002 w Barcelonie odbyła się gala wręczenia statuetek.

2001

Od początku roku Artur Rojek pracuje w Sopocie nad swoim projektem Lenny Valentino, założonym w 1998 roku wspólnie z Mietallem Walusiem (gitara basowa – na co dzień grający w zespole Negatyw). Oprócz Artura i Mietalla w składzie pojawili się również muzycy ścianki – Jacek Lachowicz (klawisze), Arkady Kowalczyk (perkusja) i Maciej Cieślak (gitara).

14 lutego na koncercie w Poznaniu Myslovitz grają znów w pełnym składzie, a w marcu występują na jubileuszowym koncercie uświetniającym tysięczną edycję Listy Przebojów radiowej “Trójki”. Kwiecień przynosi zaś koncertową mini-podróż po U.S.A.

Miesiąc później ukazuje się płyta Andrzeja Smolika, klawiszowca grupy Wilki, znanego ze współpracy z Nosowską, Gawlińskm a przede wszystkim z Myslovitz. Na promującym ją singlu “50 tysięcy 881” zaśpiewał i zagrał na gitarze Artur, który jest również autorem słów do tej piosenki.

Również Jacek Kuderski pracuje po za swoją macierzystą formacją – w pierwszych dniach maja i na początku czerwca wziął udział w nagrywaniu kolejnej płyty zespołu Lotyń. Basista Myslovitz zaśpiewał w piosence “Skowronki wiedzą że nigdy się nie dowiedzą” oraz pomagał przy aranżowaniu smyków i chórków.

W międzyczasie, w rodzinnych Mysłowicach, muzycy przygotowują materiał na kolejny piąty już album w dyskografii Myslovitz, a pojedyncze nowe utwory można było usłyszeć na koncertach. Inną koncertową ciekawostką w tamtym czasie są specjalne, aktywne projekcje slajdów stanowiące zsynchronizowaną scenografię występu oraz będące alternatywą dla oprawy świetlnej. Projekcję wykonuje firma Cinemanual w osobie Krzysztofa Owczarka (wcześniej współpracował m.in. z Kasią Nosowską).

Jesienią Myslovitz wystąpili dwukrotnie w Londynie, a w drodze powrotnej pojawili się we Frankfurcie na gali wręczenia nagród MTV, do której byli nominowani w kategorii “Best Polish Act”.

W listopadzie ukazuje się debiutancki krążek Lenny Valentino, promowany singlem “Dom nauki wrażeń” na którego b-stronie znalazły się dwie kompozycje nagrane z Andrzejem Smolikiem. Producentem płyty był Maciek Cieślak, a wydawcą Sissy Records. Płyta wywołała sporo zamieszania na rodzimym rynku muzycznym, będąc bez wątpienia jedną z najoryginalniejszych produkcji w historii polskiej fonografii. Dowodem uznania były nagrody: miesięcznika “Tylko Rock” – “Płytowy Debiut Roku” za album “Uwaga jedzie tramwaj”, oraz Fryderyka w kategorii “Album Roku – Muzyka Alternatywna”

2000

Styczeń 2000 to kolejny etap promocji płyty “Miłość w czasach popkultury” – w rozgłośniach radiowych pojawia się singiel “My” będący jednocześnie zapowiedzią filmu “To My”. Soundtrack do tego obrazu, który trafił do sklepach w lutym, zawierał ponadto dwie nowe kompozycje Myslovitz: “Książka z drogą w tytule” oraz “Sekrety i kłamstwa”.

Na wydanym w maju trzecim singlu pt. “Chłopcy” pojawił się gościnnie Muniek Staszczyk, który zaśpiewał swoją wersję piosenki tytułowej.

Całe wakacje grupa intensywnie koncertowała pod patronatem toruńskiej firmy “Kopernik”. Promocyjna trasa obejmowała ponad 30 występów w miejscowościach wypoczynkowych na Wybrzeżu i w górach. W międzyczasie, w lipcu, ukazuje się singiel z piosenką “Polowanie na wielbłąda”, która została nagrana na potrzeby promocji filmu Jerzego Stuhra pt. “Duże zwierzę”. Teledysk do utworu nakręcił Krzysztof Pawłowski, który już wcześniej współpracował z Myslovitz przy clipach do “Scenariusza dla moich sąsiadów” oraz “Margaret”.

Listopad przynosi ukoronowanie sukcesu “Miłości w czasach popkultury” w postaci platynowej płyty, oraz kolejny singiel – “Dla ciebie”. W tym tez miesiącu, w trakcie podróży do Poznania, zespół ulega wypadkowi samochodowemu. Wojtek Powaga odnosi poważną kontuzję barku i nie koncertuje z zespołem przez następne dwa miesiące.

Tuż przed końcem roku, w studio S-1 radia Łódź, Myslovitz nagrywa swoją wersję utworu grupy ścianka “The Iris Sleeps Under The Snow”, która znalazła się na singlu tej grupy pt. “…Only Your Bus Doesn’t Stop Here. EP-ka pojawiła na rynku się w styczniu następnego roku, a oprócz ścianki i Myslovitz swoją wersję przygotował także duet Smolik/Nosowska.

Nagrody i wyróżnienia za rok 2000:

Fryderyk “2000 – nagrody: “Piosenka roku” – “Chłopcy”, “Teledysk roku” – “Dla ciebie”; nominacje: “Zespół roku”, “Wokalista roku” – Artur Rojek;
Miesięcznik “Tylko Rock”: “Wokalista Roku” – miejsce 3, “Zespół Roku – miejsce 1, “Płyta Roku” – miejsce 9, “Przebój Roku” – “Chłopcy”- miejsce 6.

1999

Początek roku muzycy spędzili głównie w sali prób, szlifując materiał na kolejną płytę. Wpłynęło to niewątpliwie na ograniczoną działalność koncertową, jaką zespół prowadził w tamtym czasie. W maju muzycy weszli do studia Red w Gdańsku. Praca nad płytą ’Miłość w czasach popkultury’ trwała do czerwca, a producentem był ponownie Tomasz Bonarowski. Tuż przed publikacją płyty, we wrześniu Myslovitz świętują swoje pięciolecie dając plenerowy koncert w mysłowickim parku. Obok jubilatów w koncercie udział wzięli: Robert Gawliński, Anthony Neale, Negatyw, Skankan oraz T.Love. Pod koniec października w sklepach pojawia się długo oczekiwana płyta ’Miłość w czasach popkultury’. Promujący ją singiel ’Długość dźwięku samotności’, opublikowany dwa tygodnie wcześniej bardzo szybko staje się wielkim przebojem. Tuż po premierze handlowej płyty muzycy mówili: ’Nie chcieliśmy odcinać kuponów od tego, co wydawaliśmy wcześniej, lecz zrobić coś zupełnie innego. Myślimy, że to nam się udało i jesteśmy z tej płyty bardzo zadowoleni’. Faktycznie. Myslovitz, wydając ten album, jakby troszkę odszedł od britpopowego brzmienia. Nie przeszkodziło to jednak osiągnąć dużego sukcesu. ’Miłość w czasach popkultury’ rozeszła się już bowiem w ponad 150 tysiącach egzemplarzy (dane z maja 2002 roku) i uzyskała status platynowej. Warto dodać, że w tymże roku ukazała się również debiutancka płyta zaprzyjaźnionego zespołu Lotyń, na której gościnnie zaśpiewał Artur Rojek.

Nagrody i wyróznienia za rok 1999:
Fryderyki ’1999: ’Zespół Roku’, ’Rockowy Album Roku’, ’Piosenka Roku’ – ’Długość…’;

Paszport Polityki w kategorii ’Rock, Pop, Estrada’;

Playbox 2000: ’Zespół Roku’ , ’Piosenka Roku’, ’Długość dźwięku samotności’;
Nominacja do nagrody MTV European Music Awards 2000;
Miesięcznik ’Tylko Rock’: ’Wokalista Roku’ – miejsce 9, ’Zespół Roku’ miejsce 7, ’Płyta Roku’ – miejsce 9, ’Przebój Roku’ ’Długość dźwięku samotności’ – miejsce 3;
Mikrofon Magazynu ’Popcorn’ – ’Osobowość Roku’;
Trybuna Śląska – Loża Liderów; Manhattan Music Award 2000.

1998

W styczniu na rynku ukazuje się soundtrack do filmu “Młode wilki ?” na której znalazła się nie publikowana wcześniej piosenka “To nie był film”. Ze względu na tekst i towarzyszący mu teledysk utwór wzbudził liczne kontrowersje, w wyniku czego stacje radowe i telewizyjne zaprzestały jego emisji. “To było totalne nieporozumienie. Chcieliśmy pokazać, jak nie powinno się odbierać takich filmów, jak “Urodzeni mordercy” – mówili potem muzycy.

W marcu ukazuje się druga edycja “Rozmyślań…” poszerzona o singiel ze wspomnianym wyżej utworem.

Przez cały rok zespół bardzo intensywnie koncertuje, nie tylko w Polsce ale również poza jej granicami: w Niemczech (na Fan-Festivalu w Stuttgarcie), w U.S.A. (W Nowym Jorku) oraz w Szwecji (nieopodal Sztokholmu). Mimo to już w październiku chłopcy mieli gotowych kilkanaście nowych utworów które powstały z myślą o nowej płycie. Nagrań demo dokonali w ciągu dwóch tygodni w górskiej miejscowości Ujsoły.

Jeszcze w tym samym roku Myslovitz otrzymują Fryderyka w kategorii “Teledysk Roku” za clip “To nie był film”.

1997

Trzecia płyta, zatytułowana “Z rozmyślań przy śniadaniu” stanowiła milowy krok w rozwoju grupy, co dostrzegli nie tylko sami muzycy, ale również krytycy i publiczność. Do pracy nad produkcją zatrudniono Tomasza Bonarowskiego, co wpłynęło niewątpliwie na zmianę brzmienia zespołu – stało się bardziej wygładzone, nie tak surowe jak w wypadku poprzednich płyt. Teksty, które wcześniej stanowiły pewne tło dla muzyki, wysunęły się tutaj na pierwszy plan, zdradzając fascynacje filmowe autorów, o czym świadczą choćby same tytuły: “Do utraty tchu”, “Wielki błękit”, “Myszy i ludzie”. Utwory na płycie tworzą zgraną kompozycję początkowe “czady” ustępują miejsca bardziej stonowanym, poważniejszym kompozycjom. Płyta spotkała się bardzo ciepłym przyjęciem czego dowodem były liczne wyróżnienia Myslovitz, m.in. cztery nominacje do nagrody Fryderyka. Płyta była promowana trasą koncertową w największych polskich miastach, którą sponsorowała firma Big Star.

W październiku powstaje jedyny autoryzowany fan-klub Myslovitz “Moving Revolution” założony przez Monikę Biss.

Na zakończenie 1997 roku Myslovitz uzyskał wiele wyróżnień: według mięsięcznika Tylko Rock – 3. miejsce w kategorii “Zespół 1997”, 9. miejsce w kategorii “Wokalista 1997” – Artur Rojek, 5. miejsce w kategorii “Płyta 1997” – “Z rozmyślań przy śniadaniu”; “Płyta roku” według Radia Dla Ciebie – “Z rozmyślań przy śniadaniu”.

1996

Czerwiec przyniósł drugą płytę – “Sun Machine”, która tak do końca nie była nową, ponieważ zamieszczone na niej utwory pochodziły jeszcze z sesji “Myslovitz”. Mimo to ma ona jednak inny klimat. Jest bardziej przebojowa, co zostało zauważone również przez media. Na antenach radiowych i telewizyjnych bardzo często usłyszeć można było “Peggy Brown”, “Blue velvet”, “Z twarzą Marylin Monroe” czy “Funny Hill”. Na płycie znalazł się również cover znanego utworu Czerwonych Gitar pt. “Historia pewnej znajomości”, który został wykorzystany w obrazie “Matka swojej matki” z Krystyną Jandą w roli głównej. Na odmienność tego albumu wpływ miał niewątpliwie fakt, że do zespołu dołączył nowy gitarzysta – Przemek Myszor, działający wcześniej w różnych mysłowickich kapelach, m.in. October’s Children. Nowa płyta została wydana już przez Sony Music Polska/ Columbia, z którą grupa podpisała wieloletni kontrakt. Oprócz “nowej” płyty rok ’96 przyniósł też pierwszą w historii grupy nominację do Fryderyka – w kategorii “Debiut roku”. Wydanie albumu “Sun Machine” utwierdziło na dobre pozycję Myslovitz na polskim rynku muzycznym.

1995

Latem w Studiu Radia Łódź powstał debiutancki album pt. “Myslovitz”, którego producentem i realizatorem był Ian Harris. Harris pochodził z Manchesteru i z wykształcenia był psychologiem (przynajmniej tak utrzymywał) ale w swoim zawodzie nigdy nie pracował. Był za to znany jako człowiek odpowiedzialny za koncertowe brzmienie takich zespołów jak Joy Division, U.K. Subs, New Order czy The Exploited. Od kilkunastu lat mieszka we Francji, gdzie współpracuje z eksperymentalną formacją Sysigambis.

Płyta “Myslovitz” ukazała się 10 października i była promowana piosenką “Myslovitz” zgodnie z zasadą 3xM. Album bardzo szybko uznany przez krytyków za jeden z najciekawszych w roku ’95, a zespół obwołany najlepiej zapowiadającą się polską kapelą (“Debiut roku” w miesięczniku “Brum” oraz “Nadzieja roku” w miesięczniku “Tylko Rock”, nominacja Dance Music Awards w kategorii “Debiut Pop and Rock”, nagroda RMF FM “Niedocenieni ’95”).

1994

Nagrywają swoje pierwsze demo, które zostaje wysłane na przełomie kwietnia i maja na przegląd młodych zespołów “Garaż ’94” w Częstochowie. Zajęli tam drugie miejsce a nagrodą była sesja nagraniowa w Studiu Radia Łódź. Do nagrań doszło w czerwcu, a ich producentem był Robert Ochnio (Reds, Tubylcy Betonu). Były to piosenki “Funny Hill”, “Mówisz że”, “Słowa” i “Ultra Fiolet”.

Szefem muzycznym Studia Radia Łódź był Maciek Pilarczyk, który od momentu poznania The Freshman został ich przyjacielem i przewodnikiem w muzycznym biznesie. To właśnie on jako członek jury, sprawił że Myslovitz trafili do Łodzi: To była taka magia i psychodelia, że ciarki mi poszły po plecach. Mieli dostać pierwsze miejsce i wzmacniacz gitarowy jako nagrodę. Ale ponieważ drugą nagrodą była sesja nagraniowa w moim radio, jako juror przeforsowałem dla nich II miejsce, żeby tę sesję zrobić właśnie z nimi. Chłopcy byli wtedy strasznie zawiedzeni, że nie wygrali, ale teraz chyba już nie mają mi tego za złe.

W grudniu The Freshman zakwalifikował się na prestiżową wówczas Mokotowską Jesień Muzyczną którą wygrał. Wtedy też zespół zmienił nazwę na używaną do dziś. Jednak na rynku fonograficznym zaistnieli dopiero pod nazwą Myslovitz kiedy to wygrali “Mokotowską Jesień ’94” (pokonując m.in. Atmosphere i Happy Pills) czego wynikiem było podpisanie kontraktu z firmą MJM Music PL. Umowa zobowiązywała zespół do nagrania trzech płyt.

1993

Na koncercie w Jaworznie członkowie zespołu poznają fotografa-amatora Jacka Kowalczyka zafascynowanego twórczością Davida Bowiego i Velvet Underground, któremu The Freshmen tak się spodobali, że zaproponował im zrobienie pierwszych w historii grupy zdjęć. Znajomość z Kowalczykiem zaowocowała w późniejszym czasie sesją nagraniową w pomieszczeniu gospodarczym Estrady śląskiej. Realizatorem i producentem nagrań był “Żaba” – lider formacji new beatowej Nowy Horyzont. Podczas tej sesji zarejestrowane zostały takie utwory jak: “Letter to Love” (późniejsza “Krótka piosenka o miłości”), “Beautiful day”, “Ultra Fiolet”, “Mówisz, że”, “Funny Hill” i “Maj” (w zupełne innej wersji niż piosenka o tym samym tytule z płyty “Myslovitz”).

1992

W Mysłowicach, przy tamtejszym MDK-u powstaje zespół The Freshmen (tytuł filmu z Matthew Broderickiem i Marlonem Brando, polskie tłumaczenie “Nowicjusz”) założony przez dwóch studentów: Artura Rojka (gitara, wokal) i Wojtka Powagę (gitara). W pierwszym składzie pojawili się ponadto Marcin “Bongo” Porczek (perkusja) i Rafał Cieślik (gitara basowa) zwany “Książę” ze względu na uwielbienie muzyki Prince’a. W powyższym składzie zespół nie zagrał żadnego koncertu. Na pierwszym występie The Freshmen w studenckim “Olimpie” przy AWF Katowice, gdzie występowali jako support gitarowej mysłowickiej formacji Generał Stillwell. Marcina Porczka i Rafała Cieślika zastąpili wtedy Jacek (gitara basowa) i Wojtek (perkusja) Kuderscy, którzy wcześniej tworzyli sekcję rytmiczną w zespole DKT (Der Kinder Trager).

Log in or Sign Up