Facebook

RAY WILSON & STILTSKIN

Ray Wilson (ur. 8 września 1968 w Dumfries) – szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, członek zespołów Guaranted Pure, Stiltskin, Cut, Genesis.

Pierwszy profesjonalny zespół, Guaranted Pure, Ray Wilson założył z bratem Steve’em. Pod tą nazwą, bracia wydali trzy albumy.

W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Debiutancki singiel tej grupy, „Inside“, stał się sensacją muzyki grunge i znalazł się na pierwszym miejscu większości europejskich list przebojów. Po sukcesie Stiltskin, muzycy zespołu Genesis zwrócili uwagę na Raya Wilsona i zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa. W latach 1996–1999, Wilson był frontmanem tej grupy współtworząc będący na czwartym miejscu w historii sprzedaży zespołu album „Calling All Stations“. Konsekwencją wydania płyty była ogólnoświatowa trasa koncertowa „Calling All Stations Tour”. W marcu 2010 zespół Genesis został przyjęty do „Rock’n‘Roll Hall of Fame“, jako jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów wszech czasów. Po rozwiązaniu Genesis, Wilson wrócił do korzeni. Wraz z nowym zespołem – „Cut” wydał album „Millionairhead“. W trakcie promocyjnej trasy koncertowej w Niemczech, grupa wystąpiła m.in. zespołami Scorpions i Westernhagen.

W roku 2001 Ray Wilson rozpoczął karierą solową koncertem na „Edinburgh International Festival”. Po długiej trasie koncertowej po Europie oraz Ameryce Południowej i Środkowej, artysta wydał pierwszy album solowy – „Change” (2003). Wilson współpracował także z holenderskim Dj’em Armin’em Van Buuren’em, tworząc utwór „Yet Another Day“, który dostał się na pierwsze miejsca Dance-Charts w wielu krajach. W ciągu kolejnych lat Ray Wilson koncertował. Odbył także tournée z Dolores O’Riordan z zespołu Cranberries oraz z Rogerem Hogdsonem, frontmanem Supertramp. Następnym solowym wydawnictwem był album „The Next Best Thing” (2004), była to płyta ostrzejsza, bardziej rockowa niż krążek „Change”, ale nie zabrakło na niej utworów spokojnych i refleksyjnych. Jesienią 2006 roku, Ray Wilson powrócił do mocnego brzmienia nagrywając z zespołem Stiltskin album “She”, który zaowocował trasą koncertową.

Wilson jest twórcą projektu Genesis Classic, prezentującego wybrane kompozycje zespołu Genesis. Koncert łączy rockowe wersje kultowych utworów z elementami muzyki poważnej w wykonaniu kwartetu smyczkowego z „Berlin Symphony Ensemble”. Od pierwszego koncertu w 2010 roku, członkowie projektu są w nieustającej trasie koncertowej. W międzyczasie, miłość sprowadziła szkockiego muzyka do Polski, gdzie zamieszkał na stałe. Częściowo w Polsce powstał także jego solowy album „Propaganda Man” (2009). We wrześniu 2011 ukazał się album studyjny Ray Wilson & Stiltskin „Unfulfillment“, na którym pojawił się m.in. przebój „American Beauty”.

W maju 2012 roku, Ray Wilson, odebrał od wiceprezydenta Poznania, Akt Nadania Tytułu Ambasadora Poznania, Miasta – Gospodarza UEFA EURO 2012[1].

19 kwietnia 2013 roku ukazała się nowa płyta Raya Wilsona, “Chasing Rainbows”[2]. 29 czerwca 2013 roku Ray wystąpił na Oświęcim Live Festival[3].

Ray Wilson jest założycielem i fundatorem działającej w Poznaniu Fundacji Raya Wilsona, której głównym celem jest wspieranie i aktywizacja osób z marginalizowanych warstw społecznych.

18 września 2014 roku wystąpił wraz z Budką Suflera na Placu Zamkowym w Lublinie w ramach koncertu “Memu miastu na do widzenia”.

Log in or Sign Up